22.11.2021 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

„Wianek Chopina”

VII Międzynarodowy Dziecięco-Młodzieżowy Konkurs „Wianek Chopina” odbył się w Wielkim Nowogrodzie w dniach 17–19 listopada.

Wzięło w nim udział 35 uczestników z Moskwy, Sankt Petersburga, Woroneża, obwodów archangielskiego i leningradzkiego oraz z samego Nowogrodu i obwodu nowogrodzkiego. Poziom konkursu był wysoki. Jury pod przewodnictwem profesora petersburskiego konserwatorium Michaiła Bienediktowa miało więc niełatwe zadanie, żeby wyłonić laureatów w poszczególnych kategoriach. Uroczystość zakończenia konkursu w Sali Koncertowej Centrum Kultury, Sztuki i Społecznych Inicjatyw „Dialog” zgromadziła młodych muzyków, ich rodziców i pedagogów. Przewiązane biało-czerwonymi wstążkami dyplomy i nagrody przygotowane przez Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu wręczyli członkowie jury. Wszyscy uczestnicy dostali też fiołki – ulubione kwiatki Fryderyka Chopina. Obecni byli m.in. prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Polonia” w Nowogrodzie Irina Biegunowa, przewodniczący Komitetu ds. Kultury i Polityki Młodzieżowej miejskiej administracji Konstantin Chiwricz oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska. Ceremonię uświetnił koncert laureatów, który spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności.

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA