22.11.2021 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

„Wianek Chopina”

VII Międzynarodowy Dziecięco-Młodzieżowy Konkurs „Wianek Chopina” odbył się w Wielkim Nowogrodzie w dniach 17–19 listopada.

Wzięło w nim udział 35 uczestników z Moskwy, Sankt Petersburga, Woroneża, obwodów archangielskiego i leningradzkiego oraz z samego Nowogrodu i obwodu nowogrodzkiego. Poziom konkursu był wysoki. Jury pod przewodnictwem profesora petersburskiego konserwatorium Michaiła Bienediktowa miało więc niełatwe zadanie, żeby wyłonić laureatów w poszczególnych kategoriach. Uroczystość zakończenia konkursu w Sali Koncertowej Centrum Kultury, Sztuki i Społecznych Inicjatyw „Dialog” zgromadziła młodych muzyków, ich rodziców i pedagogów. Przewiązane biało-czerwonymi wstążkami dyplomy i nagrody przygotowane przez Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu wręczyli członkowie jury. Wszyscy uczestnicy dostali też fiołki – ulubione kwiatki Fryderyka Chopina. Obecni byli m.in. prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Polonia” w Nowogrodzie Irina Biegunowa, przewodniczący Komitetu ds. Kultury i Polityki Młodzieżowej miejskiej administracji Konstantin Chiwricz oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska. Ceremonię uświetnił koncert laureatów, który spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności.

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza 🗓

120 lat temu, 1 kwietnia 1902 r. w Sankt Petersburgu urodził się Józef Mackiewicz, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX w., dziennikarz, publicysta polityczny, nieprzejednany antykomunista, autor sloganu „tylko prawda jest ciekawa”. Z okazji 120. rocznicy urodzin Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
01 04.2022 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Uczczono pamięć pomordowanych w Lewaszowie 🗓

25 marca 2022 r. Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Krzysztof Krajewski z małżonką, w towarzystwie Konsula Generalnego RP w Sankt Petersburgu Grzegorza Ślubowskiego i Dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewy Ziółkowskiej złożyli wizytę na cmentarzu w Lewaszowie.
25 03.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Jan Baliński. Ojciec rosyjskiej psychiatrii 🗓

24 marca mija 120. rocznica śmierci Jana Balińskiego (1827–1902), lekarza psychiatry, prekursora rosyjskiej psychiatrii naukowej.
24 03.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA