6.12.2021 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Chopin w Pietrozawodsku

W stolicy Karelii, Pietrozawodsku od 1 do 5 grudnia brzmiały mazurki, polonezy i nokturny Fryderyka Chopina.

Po raz siódmy odbył się Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów im. Fryderyka Chopina zorganizowany przez Pietrozawodskie Konserwatorium Państwowe im. Aleksandra Głazunowa przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu. Jury przewodniczył kierownik Katedry Fortepianu Konserwatorium prof. Wiktor Portnoj. Jednym z jurorów, tradycyjnie już, był kierownik Katedry Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Maciej Zagórski, który zagrał koncert fortepianowy, złożony z utworów Marii Szymanowskiej, Stanisława Moniuszki i Franza Schuberta.

Ponad 40 uczestników konkursu wystąpiło w czterech kategoriach wiekowych. Najlepsi młodzi pianiści podczas uroczystości zakończenia konkursu, która odbyła się 5 grudnia, otrzymali m.in. nagrody specjalne przygotowane przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu.

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza 🗓

120 lat temu, 1 kwietnia 1902 r. w Sankt Petersburgu urodził się Józef Mackiewicz, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX w., dziennikarz, publicysta polityczny, nieprzejednany antykomunista, autor sloganu „tylko prawda jest ciekawa”. Z okazji 120. rocznicy urodzin Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
01 04.2022 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Uczczono pamięć pomordowanych w Lewaszowie 🗓

25 marca 2022 r. Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Krzysztof Krajewski z małżonką, w towarzystwie Konsula Generalnego RP w Sankt Petersburgu Grzegorza Ślubowskiego i Dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewy Ziółkowskiej złożyli wizytę na cmentarzu w Lewaszowie.
25 03.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Jan Baliński. Ojciec rosyjskiej psychiatrii 🗓

24 marca mija 120. rocznica śmierci Jana Balińskiego (1827–1902), lekarza psychiatry, prekursora rosyjskiej psychiatrii naukowej.
24 03.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA