6.12.2021 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Chopin w Pietrozawodsku

W stolicy Karelii, Pietrozawodsku od 1 do 5 grudnia brzmiały mazurki, polonezy i nokturny Fryderyka Chopina.

Po raz siódmy odbył się Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów im. Fryderyka Chopina zorganizowany przez Pietrozawodskie Konserwatorium Państwowe im. Aleksandra Głazunowa przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu. Jury przewodniczył kierownik Katedry Fortepianu Konserwatorium prof. Wiktor Portnoj. Jednym z jurorów, tradycyjnie już, był kierownik Katedry Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Maciej Zagórski, który zagrał koncert fortepianowy, złożony z utworów Marii Szymanowskiej, Stanisława Moniuszki i Franza Schuberta.

Ponad 40 uczestników konkursu wystąpiło w czterech kategoriach wiekowych. Najlepsi młodzi pianiści podczas uroczystości zakończenia konkursu, która odbyła się 5 grudnia, otrzymali m.in. nagrody specjalne przygotowane przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu.

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA