5.02.2022 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA

Antologia współczesnego dramatu polskiego

W Centrum Medialnym Nowej Sceny Teatru Aleksandryjskiego 5 lutego odbyła się prezentacja trzeciego tomu „Antologii współczesnego dramatu polskiego” zorganizowana przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu i Nową Scenę Teatru Aleksandryjskiego przy wsparciu Rosyjskiego Państwowego Instytutu Sztuk Scenicznych.

Wieczór rozpoczął fragment „Dnia świra” Marka Koterskiego, wchodzący w skład antologii, w interpretacji aktorki Teatru Aleksandryjskiego Olgi Bielińskiej. Gości przywitały naczelnik wydziału public relations Nowej Sceny Oksana Tokranowa oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska. O pracy nad tomem opowiedziała kuratorka projektu i przedstawicielka Instytutu Polskiego w Moskwie, Elena Grondzil. W prezentacji antologii oraz dyskusji na temat współczesnej polskiej dramaturgii i jej odbiorze w Rosji, a także o sztuce tłumaczenia wzięli udział rosyjscy i polscy dramaturdzy, znawcy teatru, krytycy literaccy i teatralni, tłumacze i redaktorzy zbioru. Pozytywnie o doborze tekstów i oraz językowym i merytorycznym walorze dramatów w nim zamieszczonych wypowiedziały się profesor Wydziału Sztuk Teatralnych RGISI, krytyk teatralny, dramatopisarka i scenarzystka Natalia Skorochod, a także tłumaczka i docent Wydziału Sztuki Zagranicznej tej uczelni Polina Stiepanowa.

Gośćmi spotkania byli również stacjonarnie Jurij Lottin, petersburski tłumacz, krytyk teatralny, tłumacz  „Mrocznego lasu” Andrzeja Stasiuka oraz zdalnie Maciej Wiktor, polski reżyser teatralny i filmowy, producent, członek ZASP, autor antologii, Marta Sokołowska – dramaturg, autorka sztuki „Reykjavik ’74” oraz Elena Tworkowska – producentka teatralna i filmowa, tłumaczka i historyk sztuki.

Antologia została wydana pod koniec 2021 roku przez wydawnictwo Nowy Przegląd Literacki wraz z Instytutem Polskim w Moskwie przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu (poprzednie tomy wyszły w 2010 i 2015 roku). Patronatu udzieliły Związek Artystów Scen Polskich, Związku Teatralnych Działaczy Rosji oraz Fundacja Konglomeart. Poza nowymi tekstami znanych już rosyjskim czytelnikom autorów, jak Dorota Masłowska czy Tadeusz Słobodzianek, w tomie można znaleźć wcześniej nietłumaczonych na język rosyjski dramaturgów.

Organizacja wydarzenia i samo wydanie antologii miało służyć zainteresowaniu petersburskich środowisk teatralnych polską dramaturgią współczesną. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce rozpoczną się prace nad czwartym tomem.

Fot. Siergiej Leontjew

Postoned AKTUALNOŚCI >TEATR >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA