9.02.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Wspomnienie o Siergieju Słonimskim

W drugą rocznicę śmierci Maestra Siergieja Michajłowicza Słonimskiego, 9 lutego dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie kompozytora w podpetersburskim Komarowie.

Swojego nauczyciela i współpracownika wspominali obecni na cmentarzu przedstawiciele Petersburskiego Konserwatorium Państwowego im. N. A. Rimskiego-Korsakowa i Związku Kompozytorów Rosji prof. Aleksander Radwiłowicz i doc. Anton Tanonow. 

Siergiej Słonimski mając świadomość rodzinnych związków z Polską część swojej twórczości poświęcił naszemu krajowi. To jego mistrzostwu kompozytorskiemu zawdzięczamy, że 100-lecie niepodległości mogliśmy tu, w Petersburgu, w Sali Koncertowej Teatru Maryjskiego uczcić prawykonaniem poematu symfonicznego „Odrodzenie i Tryumf”. W rozmowach często wspominał swoje kontakty z wielkimi polskimi kompozytorami: Grażyną Bacewicz, Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim. Za popularyzowanie muzyki polskiej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2001 r. był honorowym przewodniczącym Petersburskiego Towarzystwa Muzyczno-Oświatowego im. Fryderyka Chopina.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA