9.02.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Wspomnienie o Siergieju Słonimskim

W drugą rocznicę śmierci Maestra Siergieja Michajłowicza Słonimskiego, 9 lutego dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Ewa Ziółkowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie kompozytora w podpetersburskim Komarowie.

Swojego nauczyciela i współpracownika wspominali obecni na cmentarzu przedstawiciele Petersburskiego Konserwatorium Państwowego im. N. A. Rimskiego-Korsakowa i Związku Kompozytorów Rosji prof. Aleksander Radwiłowicz i doc. Anton Tanonow. 

Siergiej Słonimski mając świadomość rodzinnych związków z Polską część swojej twórczości poświęcił naszemu krajowi. To jego mistrzostwu kompozytorskiemu zawdzięczamy, że 100-lecie niepodległości mogliśmy tu, w Petersburgu, w Sali Koncertowej Teatru Maryjskiego uczcić prawykonaniem poematu symfonicznego „Odrodzenie i Tryumf”. W rozmowach często wspominał swoje kontakty z wielkimi polskimi kompozytorami: Grażyną Bacewicz, Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim. Za popularyzowanie muzyki polskiej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2001 r. był honorowym przewodniczącym Petersburskiego Towarzystwa Muzyczno-Oświatowego im. Fryderyka Chopina.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA