12.02.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Pamięć o królu

12 lutego, w 224. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przedstawiciele misji konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej w Sankt Petersburgu złożyli kwiaty przy płycie królewskiej w krypcie bazyliki pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie.

Obecni byli konsul generalny RP Grzegorz Ślubowski, konsul generalny Litwy Rimgaudas Lošys, dyrektor Instytutu Polskiego Ewa Ziółkowska oraz proboszcz parafii o. Paweł Krupa.Przypomnijmy – król Stanisław August po 11 miesiącach pobytu w Petersburgu zmarł 12 lutego 1798 r. w Pałacu Marmurowym. Po kilkudniowych ceremoniach pogrzebowych godnych koronowanej głowy, zarządzonych przez cara Pawła I, polski monarcha spoczął w krypcie kościoła św. Katarzyny. W 1938 r. jego szczątki zostały przewiezione do miejsca urodzenia – Wołczyna k. Brześcia i złożone w miejscowym kościele. Po II wojnie światowej grób Stanisława Augusta ponownie znalazł się w granicach ZSRS. W 1995 r. trumna ze sprowadzonymi z Białorusi resztkami królewskiego pochówku spoczęła w podziemiach Archikatedry Warszawskiej p.w. św. Jana Chrzciciela.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA