17.02.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

85 – lecie Anatola Niechaja

17 lutego swoje 85. urodziny obchodził Anatol Niechaj – petersburski tłumacz literatury polskiej na język rosyjski, członek Związku Tłumaczy Rosji.

Wśród jego przekładów są wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Krystyny Krahelskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Jana Sztaudyngera, Władysława Broniewskiego i Juliana Tuwima, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej oraz wielu innych poetów. Anatol Niechaj tłumaczył również eseistykę Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, wspomnienia Beaty Obertyńskiej i ks. Jana Twardowskiego. Jest jednym z redaktorów i autorów serii „Polonica Petropolitana” poświęconej śladom polskim w Sankt Petersburgu, założycielem i kierownikiem Klubu Przyjaciół Polskiej Książki im. Agnieszki Osieckiej, redaktorem portalu literackiego „Dom Polski”, aktywnym uczestnikiem polskiego życia kulturalnego w mieście nad Newą. Został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Instytut Polski w Sankt Petersburgu życzy panu Anatolowi długich lat życia, dużo zdrowia i kolejnych sukcesów twórczych!

Fot. Denis Szczegłow

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA