18.02.2022 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Lem w Sosnowym Borze

17 lutego w Sosnowym Borze pod Petersburgiem otwarto wystawę „Bestiariusz Lema według Mroza” przygotowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema.

Jej wersję w języku rosyjskim przygotował Instytut Polski w Sankt Petersburgu.  

Wydarzenie było wynikiem współpracy Instytutu z Leningradzką Obwodową Uniwersalną Biblioteką Naukową i Młodzieżowym Centrum Czytelniczym „Toczka SBora”. 

Wystawa przedstawia 20 postaci z utworów autora „Cyberiady”, „Bajek robotów” i „Dzienników gwiazdowych” widzianych oczami wybitnego krakowskiego artysty Daniela Mroza. Każda grafika opatrzona jest opisem postaci – cytatem z odpowiedniego dzieła wielkiego fantasty. 

Cieszymy się bardzo, że wystawa prezentowana wcześniej w Petersburgu w Ośrodku Sztuki i Muzyki Centralnej Biblioteki Miejskiej im. W.W. Majakowskiego oraz w Biblioteczno-Socjalno-Kulturowym Centrum Teffi w Tichwinie trafiła do kolejnego miasta w obwodzie leningradzkim. W Sosnowym Borze będzie można ją oglądać do 17 marca 2022 r. 

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wielkiego Terroru

5 sierpnia 2022 r. w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wielkiego Terroru, oddano hołd spoczywającym na cmentarzu w uroczysku Sandarmoch, w pobliżu Powieńca (rej. Miedwieżjegorsk), w Karelii.
05 08.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA