21.02.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Rocznica urodzin Jana Ciąglińskiego

W rocznicę urodzin Jana Ciąglińskiego przedstawiciele Instytutu Polskiego i Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu złożyli kwiaty na jego grobie na Smoleńskim Cmentarzu Luterańskim

Obecna była badaczka drogi życiowej i twórczej malarza Maria Górenowicz.

Jan Ciągliński (ur. 1858 w Warszawie, zm. 1913 w Petersburgu) – polski artysta malarz, grafik, pedagog, uważany za prekursora rosyjskiego impresjonizmu ­ przez blisko 35 lat mieszkał w Petersburgu. Tu kształcił się w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych, by później stać się profesorem tej uczelni. Prowadził też prywatną szkołę malarstwa i był jednym z założycieli stowarzyszenia Mir Iskusstwa (Świat Sztuki). Malował przede wszystkim pejzaże, a także portrety, głównie ludzi ze świata muzyki, wielkich kompozytorów, jak: Piotr Czajkowski, Siergiej Rachmaninow i Fryderyk Chopin. Jego obrazy są w zbiorach kilku muzeów, w tym petersburskiego Państwowego Muzeum Rosyjskiego, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie oraz Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie.

Polecamy artykuł Marii Górenowicz poświęcony malarzowi:

http://www.polskipetersburg.pl/hasla/ciaglinki-jan 

a także krótki wykład o jego życiu i twórczości

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA