21.02.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Rocznica urodzin Jana Ciąglińskiego

W rocznicę urodzin Jana Ciąglińskiego przedstawiciele Instytutu Polskiego i Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu złożyli kwiaty na jego grobie na Smoleńskim Cmentarzu Luterańskim

Obecna była badaczka drogi życiowej i twórczej malarza Maria Górenowicz.

Jan Ciągliński (ur. 1858 w Warszawie, zm. 1913 w Petersburgu) – polski artysta malarz, grafik, pedagog, uważany za prekursora rosyjskiego impresjonizmu ­ przez blisko 35 lat mieszkał w Petersburgu. Tu kształcił się w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych, by później stać się profesorem tej uczelni. Prowadził też prywatną szkołę malarstwa i był jednym z założycieli stowarzyszenia Mir Iskusstwa (Świat Sztuki). Malował przede wszystkim pejzaże, a także portrety, głównie ludzi ze świata muzyki, wielkich kompozytorów, jak: Piotr Czajkowski, Siergiej Rachmaninow i Fryderyk Chopin. Jego obrazy są w zbiorach kilku muzeów, w tym petersburskiego Państwowego Muzeum Rosyjskiego, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie oraz Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie.

Polecamy artykuł Marii Górenowicz poświęcony malarzowi:

http://www.polskipetersburg.pl/hasla/ciaglinki-jan 

a także krótki wykład o jego życiu i twórczości

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA