15.03.2022 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

Krzysztof Kieślowski – o sobie

W ubiegłym roku minęła 80. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych wszechczasów Krzysztofa Kieślowskiego, autora znanych i popularnych na całym świecie cyklów filmowych „Dekalog” i „Trzy kolory”, laureata licznych nagród w dziedzinie kinematografii.

Wśród jego prac są takie filmy jak „Personel”, „Amator”, „Przypadek”, „Podwójne życie Weroniki” i wiele innych. Z okazji rocznicy w moskiewskim Wydawnictwie Corpus przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Moskwie ukazał się zbiór pt.: „Krzysztof Kieślowski. O sobie”. Opracowany przez reżysera Olega Dormana tom zawiera autobiografię Kieślowskiego, jego scenariusze, artykuły, wywiady w przekładach m.in. Ksenii Starosielskiej, Iriny Adelgejm i Denisa Wirena. Teraz książka jest dostępna również w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.

Scheduled AKTUALNOŚCI >kino >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA