15.03.2022 AKTUALNOŚCI, kino, WYDARZENIA

Krzysztof Kieślowski – o sobie

W ubiegłym roku minęła 80. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych wszechczasów Krzysztofa Kieślowskiego, autora znanych i popularnych na całym świecie cyklów filmowych „Dekalog” i „Trzy kolory”, laureata licznych nagród w dziedzinie kinematografii.

Wśród jego prac są takie filmy jak „Personel”, „Amator”, „Przypadek”, „Podwójne życie Weroniki” i wiele innych. Z okazji rocznicy w moskiewskim Wydawnictwie Corpus przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Moskwie ukazał się zbiór pt.: „Krzysztof Kieślowski. O sobie”. Opracowany przez reżysera Olega Dormana tom zawiera autobiografię Kieślowskiego, jego scenariusze, artykuły, wywiady w przekładach m.in. Ksenii Starosielskiej, Iriny Adelgejm i Denisa Wirena. Teraz książka jest dostępna również w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.

Scheduled AKTUALNOŚCI >kino >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA