16.03.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Wspomnienia Teodora Szumowskiego

Z przyjemnością informujemy, że w petersburskim wydawnictwie Europejski Dom przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu właśnie ukazały się wspomnienia znakomitego rosyjskiego orientalisty pochodzenia polskiego Teodora Szumowskiego pt. „Rozmowy z pamięcią”.

Teodor Szumowski (1913–2012) urodził się w Żytomierzu, w polskiej rodzinie. Dzieciństwo spędził w Azerbejdżanie, gdzie zainteresował się językiem arabskim. Studiował na Wydziale Orientalistyki Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego. Głównym przedmiotem jego badań naukowych były rękopisy XV-wiecznego arabskiego kartografa Ahmada ibn Mājida. W 1938 r. wraz ze Lwem Gumilowem został aresztowany przez NKWD i przebywał w więzieniach, zsyłce i łagrach aż do 1956 r. Po zwolnieniu z łagru pracował w leningradzkiej filii Instytutu Orientalistyki Akademii Nauk ZSRS. Jest autorem pierwszego poetyckiego przekładu Koranu na język rosyjski. Zmarł w 2012 r., został pochowany na Literackich Mostkach Cmentarzu Wołkowskiego.

Książka „Rozmowy z pamięcią” jest dostępna w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA