16.03.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Wspomnienia Teodora Szumowskiego

Z przyjemnością informujemy, że w petersburskim wydawnictwie Europejski Dom przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu właśnie ukazały się wspomnienia znakomitego rosyjskiego orientalisty pochodzenia polskiego Teodora Szumowskiego pt. „Rozmowy z pamięcią”.

Teodor Szumowski (1913–2012) urodził się w Żytomierzu, w polskiej rodzinie. Dzieciństwo spędził w Azerbejdżanie, gdzie zainteresował się językiem arabskim. Studiował na Wydziale Orientalistyki Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego. Głównym przedmiotem jego badań naukowych były rękopisy XV-wiecznego arabskiego kartografa Ahmada ibn Mājida. W 1938 r. wraz ze Lwem Gumilowem został aresztowany przez NKWD i przebywał w więzieniach, zsyłce i łagrach aż do 1956 r. Po zwolnieniu z łagru pracował w leningradzkiej filii Instytutu Orientalistyki Akademii Nauk ZSRS. Jest autorem pierwszego poetyckiego przekładu Koranu na język rosyjski. Zmarł w 2012 r., został pochowany na Literackich Mostkach Cmentarzu Wołkowskiego.

Książka „Rozmowy z pamięcią” jest dostępna w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA