23.03.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Odszedł Grigorij Jastrzebieniecki

18 marca 2022 r. odszedł znakomity petersburski rzeźbiarz Grigorij Jastrzebieniecki.

Uczestnik walk o Leningrad, absolwent miejscowej Akademii Sztuk Pięknych, członek Związku Artystów, autor monumentów o tematyce wojennej, m.in. w Twierdzy Szlisselburskiej (Orzeszek), a także pomników Antona Rubinsteina w Peterhofie, Warłama Szałamowa na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym, Galiny Starowojtowej na skwerze jej imienia, itd.

14 grudnia 1998 r. z okazji 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza w Zaułku Grafskim w Sankt Petersburgu został uroczyście odsłonięty pomnik wieszcza autorstwa Grigorija Jastrzebienieckiego i architekta Stanisława Odnowałowa. Popiersie Mickiewicza zostało umieszczone na granitowym cokole z napisem zawierającym słynny cytat Zygmunta Krasińskiego w językach polskim i rosyjskim: „Adam Mickiewicz (1798–1855). My z niego wszyscy. Wielkiemu polskiemu poecie z okazji 200-lecia urodzin. Rodacy”. Pomnik powstał z inicjatywy Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Urzędu Miasta Sankt Petersburga.

Grigorij Jastrzebieniecki jest również wraz z Wiaczesławej Buchajewem współautorem tablicy pamiątkowej poświęconej polskiemu kompozytorowi, skrzypkowi i profesorowi Konserwatorium Petersburskiego Henrykowi Wieniawskiemu, którą umieszczono w budynku tej uczelni w 2005 r. z okazji 170. rocznicy urodzin muzyka. W 1999 r. rzeźbiarz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, natomiast w 2013 r. – Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA