23.03.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Odszedł Grigorij Jastrzebieniecki

18 marca 2022 r. odszedł znakomity petersburski rzeźbiarz Grigorij Jastrzebieniecki.

Uczestnik walk o Leningrad, absolwent miejscowej Akademii Sztuk Pięknych, członek Związku Artystów, autor monumentów o tematyce wojennej, m.in. w Twierdzy Szlisselburskiej (Orzeszek), a także pomników Antona Rubinsteina w Peterhofie, Warłama Szałamowa na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym, Galiny Starowojtowej na skwerze jej imienia, itd.

14 grudnia 1998 r. z okazji 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza w Zaułku Grafskim w Sankt Petersburgu został uroczyście odsłonięty pomnik wieszcza autorstwa Grigorija Jastrzebienieckiego i architekta Stanisława Odnowałowa. Popiersie Mickiewicza zostało umieszczone na granitowym cokole z napisem zawierającym słynny cytat Zygmunta Krasińskiego w językach polskim i rosyjskim: „Adam Mickiewicz (1798–1855). My z niego wszyscy. Wielkiemu polskiemu poecie z okazji 200-lecia urodzin. Rodacy”. Pomnik powstał z inicjatywy Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Urzędu Miasta Sankt Petersburga.

Grigorij Jastrzebieniecki jest również wraz z Wiaczesławej Buchajewem współautorem tablicy pamiątkowej poświęconej polskiemu kompozytorowi, skrzypkowi i profesorowi Konserwatorium Petersburskiego Henrykowi Wieniawskiemu, którą umieszczono w budynku tej uczelni w 2005 r. z okazji 170. rocznicy urodzin muzyka. W 1999 r. rzeźbiarz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, natomiast w 2013 r. – Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Scheduled AKTUALNOŚCI INNE WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata.
14 11.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

8 października, z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Muzeum Samojłowych w Sankt Petersburgu odbył się tradycyjny Koncert Chopinowski.
18 10.2023 Bez kategorii, MUZYKA, WYDARZENIA