24.03.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Jan Baliński. Ojciec rosyjskiej psychiatrii

24 marca mija 120. rocznica śmierci Jana Balińskiego (1827–1902), lekarza psychiatry, prekursora rosyjskiej psychiatrii naukowej.

Jego życie było ściśle związane z Sankt Petersburgiem. Urodził się na Wileńszczyźnie, gimnazjum ukończył w Warszawie, natomiast studia medyczne odbywał już w mieście nad Newą, na Cesarskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej. W 1856 r. został wykładowcą na tejże uczelni. Już w następnym roku psychiatria została odrębną dyscypliną w Akademii, Baliński więc jako pierwszy zaczął prowadzić wykłady w tej dziedzinie. Wydane drukiem, przez dekady były głównym podręcznikiem psychiatrii, natomiast ich autor został w 1860 r. mianowany kierownikiem nowo powstałej na Akademii katedry psychiatrii. Był także propagatorem studiów medycznych dla kobiet i jednym z pierwszych wykładowców na Wyższych Żeńskich Kursach Lekarskich w Petersburgu.

13 czerwca 1859 r. dzięki staraniom Balińskiego pomieszczenia starego Oddziału dla Obłąkanych przy II Szpitalu Wojskowo-Lądowym zostały zaadaptowane na potrzeby nowego oddziału psychiatrycznego. Jednak celem naukowca było otwarcie kliniki psychiatrycznej. Po latach pracy i badań doświadczeń zagranicznych w tej sferze 19 listopada 1867 r. na terenie Akademii Medyko-Chirurgicznej został otwarty nowy szpital psychiatryczny. Baliński brał również udział w zakładaniu klinik psychiatrycznych w Charkowie, Kijowie, Kazaniu, Nowogrodzie, Odessie, Rydze, Twerze, Warszawie i innych miastach. W 1861 r. był jednym z założycieli Towarzystwa Psychiatrycznego w Sankt Petersburgu. Wśród jego uczniów można wymienić takich wybitnych lekarzy, jak Otton Czeczott, Stanisław Felicjan Daniłło, Jan Szeliga Mierzejewski.

Zmarł 24 marca 1902 r. w Sankt Petersburgu i zgodnie ze swoją wolą został pochowany w rodzinnym majątku Jaszuny pod Wilnem.

Szczegółową biografię Jana Balińskiego znajdą Państwo w encyklopedii elektronicznej „Polski Petersburg”:

http://www.polskipetersburg.pl/hasla/balinski-jan

http://www.polskipetersburg.ru/object/1805490057

Akademia Medyczno-Chirurgiczna w Sankt Petersburgu
Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA