13.05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

13 maja – 30. rocznica śmierci Wandy Rutkiewicz

4 lutego 1943 roku urodziła się Wanda Rutkiewicz, jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii.

Gdy zaczynała swoją górską przygodę w środowisku powszechne było przekonanie, że kobiety nie potrafią i nie powinny się wspinać. Przełamała ten stereotyp. W 1986 roku została pierwszą kobietą na świecie, która weszła K2, jedną z najniebezpieczniejszych gór świata. W 1978 roku, jako pierwsza Europejka, zdobyła Mount Everest. Uwielbiała wyzwania. Chciała zdobyć wszystkie 14 ośmiotysięczników – projekt ten nazwała „Karawaną do marzeń”. Zdobyła ich w sumie osiem: K2, Mount Everest, Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Wspinała się często samotnie, bez tlenu i trudnymi drogami.

Była rzeczniczką i propagatorką kobiecego wspinania; jej determinacja stawiała ją na równi z najlepszymi himalaistami – mężczyznami złotej ery polskiego himalaizmu. Wspinała się zresztą wraz z nimi, nie ustępując im pola.

Zaginęła 12 lub 13 maja 1992 roku próbując zdobyć dziewiąty – Kanczendzongę (8598 m.n.p.m.). Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Wanda Rutkiewicz wspinała się również z rosyjskimi wspinaczami – w 1970 roku wzięła udział w wyprawie w Pamiro-Ałaj, zakończonej zdobyciem Piku Lenina.

W uchwale Sejmu RP ustanawiającego rok 2022 rokiem W. Rutkiewicz podkreślono: „Góry traktowała jako przestrzeń wyjątkowej rywalizacji, pragnęła zwycięstwa nad nimi. Wygrywała walki w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze, Hindukuszu, Himalajach, często były to pierwsze przejścia kobiece”.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA