5.08.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wielkiego Terroru

5 sierpnia 2022 r. w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wielkiego Terroru, oddano hołd spoczywającym na cmentarzu w uroczysku Sandarmoch, w pobliżu Powieńca (rej. Miedwieżjegorsk), w Karelii.

W latach 1934 – 1941 w masowych egzekucjach zginęło tam, jak się szacuje, ok. 6 tysięcy osób różnych narodowości i wyznań. Znane są nazwiska 212 spoczywających w tym miejscu Polaków. W uroczystościach wzięli udział Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski, p.o. dyrektora Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Joanna Ślubowska oraz przewodnicząca Regionalnej Organizacji Społecznej „Karelska Polonia” Natalia Kopecka. Polska delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod krzyżami upamiętniającymi zamordowanych Polaków, a także pod pomnikami ofiar innych narodowości: Litwinów, Ukraińców, Estończyków, Finów, Niemców, Żydów, Gruzinów i in. Obecni byli przedstawiciele misji dyplomatycznych Finlandii, Szwecji, Niemiec, Norwegii, akredytowanych w Petersburgu oraz przedstawiciele petersburskiego Memoriału.

Postoned AKTUALNOŚCI >HISTORIA >WYDARZENIA

DNI POLSKIEGO DZIEDZICTWA W SANKT PETERSBURGU 🗓

6 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju w ramach obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić miejsca związane z życiem i działalnością w mieście nad Newą wybitnych Polaków.
06 05.2023 HISTORIA, WYDARZENIA