3.09.2022 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Prijutino

3 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu w dworku muzeum Prijutino pod Petersburgiem odbyło się XI Narodowe Czytanie.

Inicjatywa ta od lat łączy Polaków na całym świecie, przypominając im o klasykach polskiej literatury. W tym roku, z okazji Roku Romantyzmu Polskiego, z inicjatywy Pary Prezydenckiej, wspólnie czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które dało początek romantyzmowi w Polsce. Wybór miejsca na tegoroczne wydarzenie nie był przypadkowy. Dworek Prijutino od końca XVIII w. do poł. XIX stanowił ośrodek podmiejskiego życia kulturalnego i tu właśnie 20 maja 1828 r. odbyło się jedno ze spotkań Adama Mickiewicza z Aleksandrem Puszkinem. Do wspólnego czytania zaprosiła licznie zebranych prezes Kongresu Polaków Lilia Szyszko. Krótki wykład o życiu i twórczości A. Mickiewicza przygotowała dr Olga Guseva. Fragmenty ballad czytane przez członków organizacji polonijnych, duszpasterza Polonii o. Jacka Dudkę, p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Joannę Ślubowską wzbudzały wiele emocji. Lektura przeplatana była pieśniami Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandry Smirnowej. Na zakończenie Konsul Generalny Grzegorz Ślubowski podziękował zgromadzonym za obecność i niepowtarzalną atmosferę, podkreślając, jak ważna jest znajomość literatury narodowej.

Postoned AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA