22.09.2022 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, TEATR

85 – lecie Eduarda Koczergina

22 września swoje 85. urodziny obchodzi Eduard Koczergin – wybitny petersburski scenograf teatralny polskiego pochodzenia, autor ponad 300 realizacji w teatrach Rosji i innych krajów, główny scenograf Wielkiego Dramatycznego Teatru im. G.A. Towstonogowa w Sankt Petersburgu.

Profesor Petersburskiej Akademii Sztuk Pieknych, laureat prestiżowych nagród państwowych i międzynarodowych, wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2010 r. zbiór opowiadań E. Koczergina „Lalka Anioła. Z teki rysownika” został przetłumaczony na język polski. W 2017 r. natomiast ukazały się w Polsce wspomnienia z dzieciństwa w czasach stalinizmu, poszukiwaniu aresztowanej przez władze Mamy Broni – Polki, które artysta zawarł w książce „Ochrzczeni krzyżami”.

Panu Eduardowi Koczerginowi składamy gratulacje z okazji jubileuszu i życzymy kolejnych sukcesów twórczych, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Fot.: bdt.spb.ru

Fot.: Denis Szczegłow

Postoned AKTUALNOŚCI >LITERATURA >TEATR

Narodowe Czytanie w Prijutino 🗓

3 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu w dworku muzeum Prijutino pod Petersburgiem odbyło się XI Narodowe Czytanie.
03 09.2022 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

„Miłosz i długi cień wojny” 🗓

Wydawnictwo Iwana Limbacha przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu wydało książkę Ireny Grudzińskiej – Gross „Miłosz i długi cień wojny”.
25 08.2022 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

KURSY JĘZYKA POLSKIEGO 🗓

Instytut Polski w Sankt Petersburgu ogłasza nabór na kursy języka polskiego!
02 09.2022 AKTUALNOŚCI, NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO, WYDARZENIA