22.09.2022 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, TEATR

85 – lecie Eduarda Koczergina

22 września swoje 85. urodziny obchodzi Eduard Koczergin – wybitny petersburski scenograf teatralny polskiego pochodzenia, autor ponad 300 realizacji w teatrach Rosji i innych krajów, główny scenograf Wielkiego Dramatycznego Teatru im. G.A. Towstonogowa w Sankt Petersburgu.

Profesor Petersburskiej Akademii Sztuk Pieknych, laureat prestiżowych nagród państwowych i międzynarodowych, wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2010 r. zbiór opowiadań E. Koczergina „Lalka Anioła. Z teki rysownika” został przetłumaczony na język polski. W 2017 r. natomiast ukazały się w Polsce wspomnienia z dzieciństwa w czasach stalinizmu, poszukiwaniu aresztowanej przez władze Mamy Broni – Polki, które artysta zawarł w książce „Ochrzczeni krzyżami”.

Panu Eduardowi Koczerginowi składamy gratulacje z okazji jubileuszu i życzymy kolejnych sukcesów twórczych, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Fot.: bdt.spb.ru

Fot.: Denis Szczegłow

Postoned AKTUALNOŚCI >LITERATURA >TEATR

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA

„Usłyszeć Szymborską” 🗓

14 czerwca 2023 r. w ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej, ogłoszonego w związku z setną rocznicą urodzin polskiej noblistki, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poetycko – muzyczny.
14 06.2023 LITERATURA, WYDARZENIA