15.11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.

Narodowe Święto Niepodległości w Sankt Petersburgu

W niedzielę 13 listopada 2022 r. w bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, której przewodniczył o. Paweł Krupa OP w asyście polskich kapłanów: duszpasterza Polonii o. Jacka Dudki OP i o. Władysława Ząbkowskiego OP. W nabożeństwie wzięli udział Konsul Generalny RP Grzegorz Ślubowski, p.o. dyrektora IP Joanna Ślubowska oraz licznie zgromadzona miejscowa Polonia. Msza św. została zakończona wspólnym odśpiewaniem pieśni religijno-patriotycznej „Boże coś Polskę”. Jednym z wydarzeń towarzyszących uroczystości była wystawa prac uczniów Polskiej Macierzy Szkolnej w Sankt Petersburgu. Wspólne świętowanie zakończył występ chóru Kongresu Polaków „Kwiaty Polskie”.

15.11. w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Odśpiewano Hymn Polski. Konsul Generalny Grzegorz Ślubowski w swoim przemówieniu podziękował zgromadzonym za obecność i złożył życzenia. Spotkanie uświetnił Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Eugenia Izotowa. Licznie zgromadzona Polonia, polskie duchowieństwo i Polacy, mieszkający w Petersburgu, mieli okazję skosztować specjałów polskiej kuchni.

Postoned HISTORIA >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA

„Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń” 🗓

Książka Iriny Flige to pierwsza w Polsce publikacja poświęcona historii Sandarmochu – jednego z największych cmentarzysk ofiar stalinowskich represji.
05 08.2023 HISTORIA, WYDARZENIA