6.05.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

DNI POLSKIEGO DZIEDZICTWA W SANKT PETERSBURGU

6 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju w ramach obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić miejsca związane z życiem i działalnością w mieście nad Newą wybitnych Polaków.

Objazd rozpoczął się od obejrzenia wystawy „Ruch oporu w KL Auschwitz”, ukazującej historię ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz tworzonego przez polskich więźniów wojskowych i cywilnych w tym działalność rotmistrza Witolda Pileckiego, urodzonego w Ołońcu w Karelii 13.05.1901 r., historycznego patrona tegorocznej edycji Polskich Dni Dziedzictwa (Polish Heritage Days).

Biało – czerwone kwiaty złożono przy Kamieniu Sołowieckim, tablicach upamiętniających Polaków: biskupa Antoniego Maleckiego przy ul. Kiriłowskiej, inżyniera Stanisława Kierbedzia przy Moście Błagowieszczeńskim, Adama Mickiewicza przy ul. Kazanskiej oraz pod pomnikiem wieszcza w Grafskim piereułku. Zatrzymano się także na dziedzińcu pałacu Marmurowego, który był petersburską siedzibą ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz przy tablicy upamiętniającej jednego z przywódców powstania styczniowego Jarosława Dąbrowskiego. Zwiedzającym towarzyszył przewodnik, który przybliżył zgromadzonym historię Polski i opowiedział o wkładzie Polaków w rozwój miasta nad Newą. W wydarzeniu wzięła udział licznie zgromadzona Polonia z Sankt Petersburga i Pietrozawodska, Konsul Generalny RP Grzegorz Ślubowski, p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Joanna Ślubowska oraz wicekonsul Inga Postuła.

Fot. E. Martynowicz

Postoned HISTORIA >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA

„Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń” 🗓

Książka Iriny Flige to pierwsza w Polsce publikacja poświęcona historii Sandarmochu – jednego z największych cmentarzysk ofiar stalinowskich represji.
05 08.2023 HISTORIA, WYDARZENIA