5.08.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Politycznych Represji w Sandarmochu

5 sierpnia 2023 r. oddano hołd spoczywającym na cmentarzu w uroczysku Sandarmoch, w pobliżu Powieńca (rej. Miedwieżjegorsk, Karelia).
W uroczystościach wzięli udział Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Joanna Ślubowska. Polska delegacja – wraz z przedstawicielami misji dyplomatycznych Finlandii, Niemiec i Szwecji akredytowanych w Sankt Petersburgu oraz petersburskiego Memoriału złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod krzyżami upamiętniającymi zamordowanych Polaków, a także pod pomnikami ofiar innych narodowości: Litwinów, Ukraińców, Estończyków, Finów, Niemców, Żydów, Rosjan, Gruzinów i in. W latach 1934-1941 uroczysko w Sandarmochu było miejscem masowych rozstrzeliwań i pochówków więźniów, ofiar operacji narodowościowych (w tym tzw. „operacji polskiej” NKWD), mieszkańców Karelii oraz przymusowych przesiedleńców. W egzekucjach zginęło tam ok. 6 tys. osób różnych narodowości i wyznań, w tym co najmniej 240 Polaków. Znak pamięci o naszych Rodakach w postaci wysokiego krzyża z tablicą został uroczyście odsłonięty i poświęcony 27 października 1997 r., w dniu otwarcia cmentarza-pomnika, które odbyło się w sześćdziesiątą rocznicę pierwszego dnia rozstrzeliwań więźniów etapu sołowieckiego. 5 sierpnia 2008 r., podczas kolejnej edycji Międzynarodowych Dni Pamięci w Sandarmochu, odsłonięto pomnik Pamięci Polaków niewinnych ofiar stalinowskich represji, rozstrzelanych w uroczysku Sandarmoch jesienią 1937 r. Polscy dyplomaci zapalili także znicze w Krasnym Borze (k. Pietrozawodska, Karelia). W ten sposób oddali hołd Polakom i innym mieszkańcom Karelii – ofiarom stalinowskich represji z czasów tzw. Wielkiego Terroru (1937-1938). Do niedawna na cmentarzu stał katolicki krzyż, upamiętniający zamordowanych Polaków. Krzyż został zniszczony w zeszłym roku w akcie wandalizmu.
Postoned HISTORIA WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata.
14 11.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

8 października, z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Muzeum Samojłowych w Sankt Petersburgu odbył się tradycyjny Koncert Chopinowski.
18 10.2023 Bez kategorii, MUZYKA, WYDARZENIA