15.08.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Święto Wojska Polskiego w Murmańsku

„Przechodniu, powiedz Polsce, żeś widział nas tutaj leżących, gdyśmy świętym Jej prawom posłuszni będąc – polegli”. Taki napis widnieje na pomniku polskich marynarzy poległych w konwojach alianckich do Murmańska, pod którym 15 sierpnia 2023 r., w Święto Wojska Polskiego, Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z Małżonką złożyli kwiaty. Ambasador umieścił także na pomniku krzyż, przetopiony z lufy czołgu, który stanowi symbol „zwycięstwa dobra nad złem”. Został on poświęcony przez o. Jacka Dudkę, kapelana Polonii w Sankt Petersburgu.

Polska delegacja zapaliła także znicze na kwaterach polskich żołnierzy i marynarzy na miejscowym cmentarzu wojennym. Spoczywa tam 8 Polaków – członków załogi niszczyciela ORP Garland i statku SS Tobruk, którzy brali udział w konwojach arktycznych. Ambasador oddał hołd również wojskowym innych narodowości poległych w alianckich konwojach. W uroczystości uczestniczyli Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu. 

Marynarze Polskiej Marynarki Wojennej i Polskiej Marynarki Handlowej, w tym niszczycieli ORP Garland, ORP Piorun i ORP Orkan, odegrali znaczną rolę w ochronie konwojów arktycznych w latach 1942-1944. Pomnik upamiętniający polskich marynarzy w Murmańsku został odsłonięty 1 września 1989 r. z udziałem kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. Pod monumentem złożono urnę z ziemią z Westerplatte.

Postoned HISTORIA WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata.
14 11.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

8 października, z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Muzeum Samojłowych w Sankt Petersburgu odbył się tradycyjny Koncert Chopinowski.
18 10.2023 Bez kategorii, MUZYKA, WYDARZENIA