9.09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.

Lekturą tegorocznej edycji było zaproponowane przez Parę Prezydencką „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Zebranych przywitała prezes Kongresu Polaków Lilia Szyszko. Następnie Konsul Generalny RP Grzegorz Ślubowski odczytał list Prezydenta RP, skierowany do uczestników akcji i zaprosił do wspólnego czytania. Krótki wykład o życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej przygotowała dr Olga Guseva. Fragmenty utworu czytali członkowie organizacji polonijnych, lektorzy języka polskiego, duszpasterz Polonii o. Jacek Dudka, p.o. dyrektora IP Joanna Ślubowska. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w miejscu szczególnym – na statku dryfującym po Newie, która przypominała zebranym powieściowy Niemen. W klimat utworu wprowadzała zebranych kapela rodziny Szadrinów z Polskiej Macierzy Szkolnej.

Fot. E. Martynowicz

Postoned LITERATURA WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata.
14 11.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

8 października, z okazji 174. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina w Muzeum Samojłowych w Sankt Petersburgu odbył się tradycyjny Koncert Chopinowski.
18 10.2023 Bez kategorii, MUZYKA, WYDARZENIA