28.01.2024 HISTORIA, WYDARZENIA

PAMIĘĆ BLOKADY

W dniu 28 stycznia w Sankt Petersburg odbyło się spotkanie poświęcone pamięci naszych rodaków – blokadników w związku z 80. rocznicą przerwania blokady Leningradu.

Pokazano film Michała Fatiejewa “Życie w blokadzie “ z cyklu “Polacy w Sankt Petersburgu“, dokumentujący wspomnienia mieszkanek oblężonego miasta, dzieci blokady, członkiń Koła Blokadników przy SKO „Polonia”, świadectwo niewyobrażalnego dramatu, który w latach 1941-1944 stał się udziałem mieszkańców miasta nad Newą, w tym naszych rodaków.

Potomkowie Polaków, którzy przeżyli blokadę, czytali wspomnienia, świadectwa tamtych lat, zawarte m. in. w książce, „Wspomnienia o blokadzie”, wznowionej przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu w 2019 r..

W spotkaniu wzięli udział: p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Joanna Ślubowska, duszpasterz Polonii o. Jacek Dudka oraz licznie zgromadzona Polonia.

Na zakończenie wszyscy obecni otrzymali w prezencie książkę „Wspomnienia o blokadzie”, wydaną w 2019 roku przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu w serii Polonica Petropolitana. 

Film Michaiła Fatiejewa pt. „Życie w blokadzie”:

Postoned HISTORIA WYDARZENIA

🗓

8 kwietnia w Instytucie Polskim odbyło się spotkanie z cyklu „Polacy w Sankt Petersburgu” poświęcone wybitnemu polskiemu architektowi Marianowi Lalewiczowi.
08 04.2024 WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA