20.05.2019 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Polsko-litewska Unia Muzyczna w Petersburgu

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 450. rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej, 16 maja w petersburskim Muzeum Sztuki Teatralnej i Muzycznej odbył się koncert z cyklu „Unia Muzyczna”. Śpiewała Ewelina Saszenko, Polka z Litwy.

Gości przywitali konsulowie generalni Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Chodkiewicz i Republiki Litewskiej, Dainius Numgaudis, którzy pokrótce opowiedzieli o kształtowaniu się i ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ewelina Saszenko, z akompaniamentem pianina i akordeonu, dała recital piosenki poetyckiej w językach rosyjskim, litewskim, polskim i francuskim. Licznie zebrani goście, w tym przedstawiciele korpusu konsularnego oraz mniejszości polskiej i litewskiej w Sankt Petersburgu, bardzo dobrze przyjęli występ i nagrodzili artystów gromkimi brawami. Na zakończenie dyrektor Instytutu Polskiego Ewa Ziółkowska podziękowała piosenkarce za znakomity koncert.


Organizatorami „Unii Muzycznej” byli: Konsulat Generalny RP, Konsulat Generalny RL oraz Instytut Polski w Sankt Petersburgu.

Opracowała: Ewa Ziółkowska

EWA ZIÓŁKOWSKA I DENIS SZCZEGŁOW

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA