20.09.2019 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Jakub Małecki w Petersburgu

Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu miasto nad Newą odwiedził Jakub Małecki, aby wziąć udział w specjalnie z tej okazji zorganizowanych spotkaniach, mających na celu promocję współczesnej polskiej literatury pięknej.

Pierwsze z nich odbyło się 18 września w Bibliotece im. W. W. Majakowskiego. Rozmowę z pisarzem poprowadziła kierownik Oddziału Literatury Obcojęzycznej, Irina Tocziłkina. Zebrani dowiedzieli się, że Małecki, niegdyś pracownik banku, laureat stypendium „Młoda Polska” MKiDN, a także tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego, ponad wszystko zapałał miłością do pisania książek o tematyce obyczajowej. Jest on w tym roku nominowany w dziesiątej edycji konkursu „Czytający Petersburg”, w kategorii najlepszy zagraniczny pisarz, którego książka „Ślady” nie została przetłumaczona na język rosyjski.

Natomiast 19 września w Instytucie Polskim w Petersburgu miało miejsce spotkanie pt. „Pióro czy klawiatura? Warsztat pisarski i inne sekrety Jakuba Małeckiego”. Autor książki „Horyzont”, która miała tego dnia swoją rosyjską premierę w Instytucie Polskim w Petersburgu, prawie dwie godziny odpowiadał na pytania kierownik instytutowej Biblioteki, Magdaleny Skibickiej oraz kilkudziesięciu zgromadzonych gości. Zdradził sekrety swojego warsztatu pisarskiego oraz translatorskiego, a także opowiadał o pracy pisarza i czytelnictwie w Polsce. Jakub Małecki zapowiedział, że jego „Dygot” w tłumaczeniu na język rosyjski zostanie wydany już w marcu 2020 roku, a Bibliotece Instytutu Polskiego w Petersburgu podarował wszystkie napisane przez siebie dotychczas książki. 11 uczestników spotkania zdecydowało się również wziąć udział w zorganizowanym przez Instytut „Konkursie na najlepsze tłumaczenie fragmentu książki Jakuba Małeckiego Horyzont”. Laureatów wyłoniło jury, w składzie: Ewa Ziółkowska – dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, Irina Krawcowa – redaktor naczelna Wydawnictwa Iwana Limbacha i prof. Andriej Babanow – tłumacz i specjalista w zakresie lingwistyki. Pierwsze miejsce zajęła Anna Blaszenkowa, drugie – Nikołaj Mjakiszew, a trzecie – Anastasija Bortowa. Młodzi adepci sztuki translatorskiej otrzymali nagrody rzeczowe oraz zostali zaproszeni do udziału w organizowanych jeszcze w tym roku przez Instytut Polski w Petersburgu warsztatach translatorskich.

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA