21.10.2019 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Kolejne warsztaty dla lektorów i nauczycieli języka polskiego

W Instytucie Polskim w Sankt Petersburgu w dniach 18 – 20 października odbyły się kolejne warsztaty dla lektorów i nauczycieli języka polskiego prowadzone przez specjalistów z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego.

Program został opracowany przez Annę Rabczuk i Agnieszkę Wronowską z Polonicum, które na zaproszenie Instytutu Polskiego przyleciały do Petersburga, aby w ciągu trzech dni przeprowadzić teoretyczne i praktyczne części warsztatów. Dzięki temu uczestnicy zostali przeszkoleni w zakresie: 

– Personifikacja przypadków – czyli bajkowo o deklinacji. Pisanie ćwiczeń, tekstów eksponujących wybrane zagadnienia dotyczące funkcji przypadków z uwzględnieniem różnic w językach polskim i rosyjskim.

– Adaptacja piosenek na lekcje jpjo. Przedstawienie technik pracy z piosenką, wspólne adaptowanie piosenek na różne poziomy zaawansowania, uzupełnienie bazy piosenek z uwzględnieniem ich przydatności na lektoracie.

– „No weeeeeeź…” – czyli małe ważne wyrazy. Polskie kody socjojęzykowe a zanurzenie w języku, czyli jakich zwrotów używać, których nie ma w słowniku, a które sprawiają, że cudzoziemcy brzmią jak Polacy.

– Projektowanie lekcji w podejściu zadaniowym. Omówienie podejścia zadaniowego w nauczaniu języków obcych. W części warsztatowej – stworzenie w grupach całych lekcji lub fragmentów lekcji w oparciu o podejście zadaniowe.

– Wykorzystanie narzędzi cyfrowych do przygotowania autorskich materiałów lekcyjnych. Omówienie aplikacji, programów, narzędzi cyfrowych przydatnych w opracowywaniu autorskich materiałów lekcyjnych. W części warsztatowej – samodzielne tworzenie ćwiczeń.

– Adaptacja tekstów autentycznych na lekcje jpjo. Wspólne adaptowanie tekstów autentycznych i tworzenie ćwiczeń na różne poziomy zaawansowania.

Scheduled AKTUALNOŚCI >LITERATURA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA