24.10.2019 AKTUALNOŚCI, MUZYKA, WYDARZENIA

Moniuszko w Ermitażu

W Teatrze Ermitażowym w Sankt Petersburgu 23 października 2019 r. po raz pierwszy w Rosji zabrzmiała kantata „Widma” Stanisława Moniuszki do słów Adama Mickiewicza.

Orkiestrą i chórem Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa dyrygował rektor uczelni, prof. Aleksiej Wasiljew. Wystąpili soliści Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Była to rosyjska premiera kantaty wykonana z okazji ustanowionego przez Sejm RP Roku Stanisława Moniuszki i Roku Teatru w Rosji, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego w Petersburgu, w ramach XIX festiwalu Międzynarodowy Tydzień Konserwatoriów. Licznie zgromadzoną publiczność przywitali: dyrektor festiwalu Lidia Wołczek i Konsul Generalny RP Grzegorz Ślubowski.

Koncertowi towarzyszyła wystawa „To jest mój rok!” udostępniona przez Komitet Moniuszko 200, której rosyjską wersję przygotował Instytut Polski w Petersburgu. Podczas Tygodnia Konserwatoriów odbyła się także międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna pt. „Twórczość Stanisława Moniuszki w polskiej i rosyjskiej kulturze (z okazji dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora)”. Udział wzięli specjaliści z dziedziny muzykologii, m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Napisane przez twórcę polskiej opery narodowej w połowie XIX stulecia „Widma, czyli sceny liryczne na głosy solo, chór mieszany i orkiestrę” są muzyczną interpretacją utworu dramatycznego Adama Mickiewicza „Dziady część II”.

Opr. E. Ziółkowska

Fot. Denis Szczegłow

Scheduled AKTUALNOŚCI >MUZYKA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA