7.02.2019 AKTUALNOŚCI, NAUKA, WYDARZENIA

Światy Bronisława Piłsudskiego

6 grudnia w Dniu Kunstkamery, obchodzącej w tym roku jubileusz 305-lecia, została otwarta wystawa pt. „Światy Bronisława Piłsudskiego”, związana z wydaniem albumu „Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego. Kolekcje Kunstkamery” autorstwa Andrieja Sokołowa i Weroniki Bielajewej-Saczuk.

Otwarcia wystawy dokonali dyrektor Kunstkamery tj. Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego Rosyjskiej Akademii Nauk, Andriej Gołowniow oraz przedstawiciel Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie, Maciej Wyrwa. Zarówno album, jak wystawa, będące rezultatem polsko-rosyjskiej współpracy, przenoszą w nieistniejący już świat tradycyjnej kultury Ajnów. Świat zachowany dzięki pasji i badaniom polskiego zesłańca a zarazem wybitnego uczonego – Bronisława Piłsudskiego. Obok przedmiotów prezentowane są fotografie z kolekcji MAiE RAN związane z kulturą Ajnów, wykonane osobiście przez Bronisława Piłsudskiego bądź pozyskane przez niego podczas ekspedycji.

Album „Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego. Kolekcje Kunstkamery” dostępny jest w Bibliotece Instytutu Polskiego, natomiast wystawa w Kunstkamerze będzie czynna do końca marca 2020 roku.

Scheduled AKTUALNOŚCI NAUKA WYDARZENIA

Konkurs „Literatura bez granic” 🗓

W Międzynarodowym Dniu Tłumacza, 30 września w petersburskiej Bibliotece im. A. S. Puszkina odbyło się uroczyste otwarcie trzeciego sezonu Konkursu Przekładów „Literatura bez granic”.
02 10.2021 AKTUALNOŚCI, LITERATURA, WYDARZENIA

Bałtyk – skrzyżowanie kultur 🗓

W Rosyjskim Muzeum Etnograficznym 30 września została otwarta międzynarodowa wystawa „Bałtyk – skrzyżowanie kultur”.
01 10.2021 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

“A ja nie chcę być księżniczką” 🗓

28 września w Instytucie Polskim w Sankt Petersburgu zagościli rycerze, smoki i księżniczki. Przygody bohaterów książki Grzegorza Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką” z zapartym tchem śledziła i dziecięca publiczność, i dorośli.
28 09.2021 AKTUALNOŚCI, TEATR, WYDARZENIA