7.02.2019 AKTUALNOŚCI, NAUKA, WYDARZENIA

Światy Bronisława Piłsudskiego

6 grudnia w Dniu Kunstkamery, obchodzącej w tym roku jubileusz 305-lecia, została otwarta wystawa pt. „Światy Bronisława Piłsudskiego”, związana z wydaniem albumu „Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego. Kolekcje Kunstkamery” autorstwa Andrieja Sokołowa i Weroniki Bielajewej-Saczuk.

Otwarcia wystawy dokonali dyrektor Kunstkamery tj. Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego Rosyjskiej Akademii Nauk, Andriej Gołowniow oraz przedstawiciel Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie, Maciej Wyrwa. Zarówno album, jak wystawa, będące rezultatem polsko-rosyjskiej współpracy, przenoszą w nieistniejący już świat tradycyjnej kultury Ajnów. Świat zachowany dzięki pasji i badaniom polskiego zesłańca a zarazem wybitnego uczonego – Bronisława Piłsudskiego. Obok przedmiotów prezentowane są fotografie z kolekcji MAiE RAN związane z kulturą Ajnów, wykonane osobiście przez Bronisława Piłsudskiego bądź pozyskane przez niego podczas ekspedycji.

Album „Świat Ajnów oczami Bronisława Piłsudskiego. Kolekcje Kunstkamery” dostępny jest w Bibliotece Instytutu Polskiego, natomiast wystawa w Kunstkamerze będzie czynna do końca marca 2020 roku.

Scheduled AKTUALNOŚCI >NAUKA >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA