8.05.2020 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

75. rocznica kapitulacji hitlerowskich Niemiec – zakończenia II wojny światowej w Europie.

Zwykle tego dnia w Sankt Petersburgu spotykaliśmy się na cmentarzu Piskariowskim, by oddac hołd ofiarom wojny, ofiarom blokady Leningradu. W tym roku okoliczności na to nie pozwalają. Możemy to zrobić jedynie wirtualnie.

Z okazji tej rocznicy chcielibyśmy w sposób szczególny pozdrowić członków i sympatyków Zjednoczenia Weteranów i Blokadników przy SKO „Polonia” w Sankt Petersburgu. Życzymy im dużo zdrowia, sił, by zawsze mogli liczyć na wsparcie, miłość i zrozumienie. Oby ich przeżycia czasu wojny nie stały się doświadczeniem kolejnych pokoleń. Pięknie o tym napisała prezes Zjednoczenia p. Jadwiga Ostroumowa w tomie „Wspomnienia o blokadzie” wydanym w roku ubiegłym przez Instytut Polski w Sankt Petersburgu:
„Niech będzie uświęcona ziemia cmentarza Piskariowskiego i ziemia w innych miejscach, gdzie spoczywają nasi drodzy rodzice, bliscy i przyjaciele! Życzę każdemu młodemu, a to już nasze starzejące się dzieci, naszym wnukom, żeby oni nigdy nie znali słowa „wojna”, „głód”, „sieroctwo”… Witaj ŻYCIE!”

Dyrektor i Zespół Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu

Scheduled AKTUALNOŚCI >HISTORIA >WYDARZENIA

Urodziny Chopina w Sankt Petersburgu 🗓

213. urodziny Fryderyka Chopina, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, świętowano tradycyjnie w salonie Muzeum Aktorów Samojłowych.
09 03.2023 MUZYKA, WYDARZENIA

Pamięć o królu 🗓

12 lutego, w 225. rocznicę śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w bazylice p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie w Sankt Petersburgu została odprawiona uroczysta msza święta.
12 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

83. rocznica deportacji 🗓

10 lutego, w 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji naszych rodaków na Wschód w Sankt Petersburgu uczczono pamięć tysięcy ofiar wywózek.
10 02.2023 HISTORIA, WYDARZENIA