Ta jedna z największych batalii średniowiecznej Europy odcisnęła także trwałe piętno w kulturze polskiej, znalazła odbicie w sztuce i literaturze. Szczegółowy opis bitwy zawdzięczamy Janowi Długoszowi (1415–1480), autorowi „Roczników, czyli Kronik sławnego Królestwa Polskiego”, napisanych z dużym talentem literackim. Malarską wizję wielkiego zwycięstwa polsko-litewskiego oręża zawdzięczamy Janowi Matejce (1838–1893), który na płótnie o wymiarach 987 x 426 przedstawił końcową fazę bitwy. Monumentalne dzieło, tuż po ukończeniu, prezentowane było w wielu miastach Europy, m.in. w 1879 r. zostało pokazane na wystawie malarstwa w Petersburgu.
Do literatury polskiej bitwa pod Grunwaldem weszła przede wszystkim dzięki powieściom Józefa Ignacego Kraszewskiego „Krzyżacy 1410” i Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Ta ostatnia została przeniesiona na ekran. Film z 1960 r. w reżyserii Aleksandra Forda w historii polskiej kinematografii pobił wszelkie rekordy oglądalności, np. w ZSRR obejrzało go blisko 30 milionów widzów.
Bitwa na polach Grunwaldu obecna jest także w kulturze popularnej. Prekursorem niewątpliwie jest Stanisław Wyspiański, który narysował karykaturę obrazu Matejki. Bardziej współcześnie – z obrazem zmierzyli się graficy z kierowanego przez Tomasza Bagińskiego studia Platige Image, tworząc pierwszą na świecie rekonstrukcję dzieła malarskiego w technice stereoskopowej. Fani Lego mogą poszukać w sieci animowanej „rekonstrukcji” bitwy stworzonej z klocków.
https://www.youtube.com/watch?v=WPa-Ol7kVpY
https://www.youtube.com/watch?v=xAeYp6awk08
Zachęcamy do obejrzenia filmu „Krzyżacy” w rosyjskiej wersji językowej (dubbing) na kanale youtube