15.07.2020 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

610-lecie bitwy pod Grunwaldem

Zwycięstwo połączonych wojsk polskich i litewskich nad wojskami zakonu krzyżackiego odniesione 15 lipca 1410 r. na polach pod Grunwaldem nadal budzi żywe zainteresowanie. Mimo upływu czasu, na temat bitwy do dziś historycy toczą spory, powstają nowe publikacje, naukowe i popularnonaukowe.

Ta jedna z największych batalii średniowiecznej Europy odcisnęła także trwałe piętno w kulturze polskiej, znalazła odbicie w sztuce i literaturze. Szczegółowy opis bitwy zawdzięczamy Janowi Długoszowi (1415–1480), autorowi „Roczników, czyli Kronik sławnego Królestwa Polskiego”, napisanych z dużym talentem literackim. Malarską wizję wielkiego zwycięstwa polsko-litewskiego oręża zawdzięczamy Janowi Matejce (1838–1893), który na płótnie o wymiarach 987 x 426 przedstawił końcową fazę bitwy. Monumentalne dzieło, tuż po ukończeniu, prezentowane było w wielu miastach Europy, m.in. w 1879 r. zostało pokazane na wystawie malarstwa w Petersburgu.

Do literatury polskiej bitwa pod Grunwaldem weszła przede wszystkim dzięki powieściom Józefa Ignacego Kraszewskiego „Krzyżacy 1410” i Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Ta ostatnia została przeniesiona na ekran. Film z 1960 r. w reżyserii Aleksandra Forda w historii polskiej kinematografii pobił wszelkie rekordy oglądalności, np. w ZSRR obejrzało go blisko 30 milionów widzów.

Bitwa na polach Grunwaldu obecna jest także w kulturze popularnej. Prekursorem niewątpliwie jest Stanisław Wyspiański, który narysował karykaturę obrazu Matejki. Bardziej współcześnie – z obrazem zmierzyli się graficy z kierowanego przez Tomasza Bagińskiego studia Platige Image, tworząc pierwszą na świecie rekonstrukcję dzieła malarskiego w technice stereoskopowej. Fani Lego mogą poszukać w sieci animowanej „rekonstrukcji” bitwy stworzonej z klocków.


https://www.youtube.com/watch?v=WPa-Ol7kVpY
 

https://www.youtube.com/watch?v=xAeYp6awk08 

Stanisław Wyspiański „Bitwa pod Grunwaldem”

Zachęcamy do obejrzenia filmu „Krzyżacy” w rosyjskiej wersji językowej (dubbing) na kanale youtube

Scheduled AKTUALNOŚCI HISTORIA WYDARZENIA

🗓

8 kwietnia w Instytucie Polskim odbyło się spotkanie z cyklu „Polacy w Sankt Petersburgu” poświęcone wybitnemu polskiemu architektowi Marianowi Lalewiczowi.
08 04.2024 WYDARZENIA

🗓

Pokaz filmu "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego.
24 03.2024 HISTORIA, WYDARZENIA