13.02.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

82. rocznica deportacji

10 lutego obchodzilismy 82. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Wschód.

Tego dnia, tu w Sankt Petersburgu szczególnie wspominamy Tamarę Pietkiewicz – aktorkę, teatrologa i pisarkę polskiego pochodzenia, więźniarkę sowieckich łagrów w Kirgizji i Republice Komi. Opowieść o tragicznym losie człowieka w systemie Gułagu zawarła w książce „Jak bucik bez pary” (1993 r., polskie wydanie 2009). Urodzona w Piotrogrodzie – Petersburgu, zmarła w rodzinnym mieście.

W niedzielę 13 lutego w bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu została odprawiona msza św., podczas której modlono się w intencji Polaków wysiedlanych w głąb Rosji i do Kazachstanu przez władze ZSRS. Uczestniczyli przedstawiciele konsulatu, na czele z Konsulem Generalnym RP Grzegorzem Ślubowskim, dyrektor Instytutu Polskiego Ewą Ziółkowską oraz licznie zgromadzeni miejscowi Polacy.

W roku 2020 z okazji 100. rocznicy urodzin Tamary Pietkiewicz Muzeum Politycznej Historii Rosji w Sankt Petersburgu przygotowało wystawę «А душу оставить себе…» К 100-летию Тамары Петкевич. Dzięki staraniom Kongresu Polaków, uczestnicy mszy mieli okazję zobaczyć tę wystawę.
Jak co roku, Kongres Polaków w Sankt Petersburgu zorganizował również spotkanie poświęcone wspólnemu czytaniu wspomnień Sybiraków i więźniów Gułagu. Dziękujemy organizatorom za obecność i podtrzymywanie pamięci o polskich ofiarach masowych deportacji na Wschód.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA