13.02.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

82. rocznica deportacji

10 lutego obchodzilismy 82. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Wschód.

Tego dnia, tu w Sankt Petersburgu szczególnie wspominamy Tamarę Pietkiewicz – aktorkę, teatrologa i pisarkę polskiego pochodzenia, więźniarkę sowieckich łagrów w Kirgizji i Republice Komi. Opowieść o tragicznym losie człowieka w systemie Gułagu zawarła w książce „Jak bucik bez pary” (1993 r., polskie wydanie 2009). Urodzona w Piotrogrodzie – Petersburgu, zmarła w rodzinnym mieście.

W niedzielę 13 lutego w bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu została odprawiona msza św., podczas której modlono się w intencji Polaków wysiedlanych w głąb Rosji i do Kazachstanu przez władze ZSRS. Uczestniczyli przedstawiciele konsulatu, na czele z Konsulem Generalnym RP Grzegorzem Ślubowskim, dyrektor Instytutu Polskiego Ewą Ziółkowską oraz licznie zgromadzeni miejscowi Polacy.

W roku 2020 z okazji 100. rocznicy urodzin Tamary Pietkiewicz Muzeum Politycznej Historii Rosji w Sankt Petersburgu przygotowało wystawę «А душу оставить себе…» К 100-летию Тамары Петкевич. Dzięki staraniom Kongresu Polaków, uczestnicy mszy mieli okazję zobaczyć tę wystawę.
Jak co roku, Kongres Polaków w Sankt Petersburgu zorganizował również spotkanie poświęcone wspólnemu czytaniu wspomnień Sybiraków i więźniów Gułagu. Dziękujemy organizatorom za obecność i podtrzymywanie pamięci o polskich ofiarach masowych deportacji na Wschód.

Scheduled AKTUALNOŚCI >INNE >WYDARZENIA

Geolog i podróżnik Karol Bohdanowicz 🗓

5 czerwca przypada 75. rocznica śmierci geologa, geografa i podróżnika Karola Bohdanowicza.
05 06.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Dzień Dziecka w Instytucie Polskim 🗓

1 czerwca Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił dzieci z Polskiej Macierzy Szkolnej do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka.
01 06.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu 🗓

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.
30 05.2022 AKTUALNOŚCI, INNE, WYDARZENIA