30.05.2022 AKTUALNOŚCI, HISTORIA, WYDARZENIA

Polskie znaki pamięci w Sankt Petersburgu

28 maja Polonia i Polacy mieszkający w Sankt Petersburgu, podobnie jak co roku w maju, w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa, spotkali się, by odwiedzić polskie znaki pamięci.

Objazd rozpoczął się od Twierdzy Pietropawłowskiej, gdzie osadzony był Tadeusz Kościuszko. Biało – czerwone kwiaty złożono przy Kamieniu Sołowieckim, tablicach upamiętniających: inżyniera Stanisława Kierbedzia przy Moście Błagowieszczeńskim, pianistkę Marię Szymanowską przy ul. Italiańskiej, Adama Mickiewicza przy ul. Kazanskiej oraz pod pomnikiem wieszcza w Grafskim piereułku. Na koniec udano się do bazyliki pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie, miejscu ostatniego spoczynku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1798 – 1938. Zwiedzającym towarzyszył przewodnik, który przybliżył zgromadzonym historię Polski i opowiedział o wkładzie Polaków w rozwój miasta nad Newą. W wydarzeniu wzięła udział licznie zgromadzona Polonia, duszpasterz Polonii o. Jacek Dutka, Konsul Generalny RP Grzegorz Ślubowski oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Joanna Ślubowska.

Fot. Władimir Żełtow

Scheduled AKTUALNOŚCI >HISTORIA >WYDARZENIA

Koncert Chopinowski 🗓

16 listopada, w Roku Polskiego Romantyzmu, Instytut Polski w Sankt Petersburgu zaprosił na wieczór poświęcony pamięci Fryderyka Chopina.
16 11.2022 MUZYKA, WYDARZENIA

Narodowy Dzień Niepodległości w Sankt Petersburgu 🗓

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość.
15 11.2022 HISTORIA, WYDARZENIA

Dni Pamięci 🗓

W dniach 30 października – 5 listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP, Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i organizacji polonijnych odwiedzili mogiły Polaków na cmentarzach Petersburga i Borowicz (obw. nowogrodzki).
05 11.2022 HISTORIA, INNE, WYDARZENIA