27.05.2023 HISTORIA, WYDARZENIA

W hołdzie żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego – więźniom łagru NKWD-MWD nr 270

27 maja z inicjatywy Konsula Generalnego RP Grzegorza Ślubowskiego w Borowiczach (obw. nowogrodzki) oddano hołd żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego – więźniom łagru NKWD-MWD nr 270.

Zgromadzeni złożyli biało-czerwone kwiaty, zapalili znicze i modlili się na cmentarzu w Jogle, Bobrowiku i Ust’je. Przy polskiej tablicy w Jogle, której głównym elementem są krzyż i głaz z wyrytym napisem „Żołnierzom Armii Krajowej” odbył się apel poległych – odczytano imiona i nazwiska wszystkich 641 Polaków, którzy na zawsze pozostali w borowickiej ziemi.

W uroczystościach udział wzięli licznie zgromadzeni przedstawiciele organizacji polonijnych z Sankt Petersburga, członkowie Polonii z Wielkiego Nowogrodu, Konsul Generalny RP Grzegorz Ślubowski, przedstawicielka rodzin ofiar Maria Hajduk, duszpasterz Polonii o. Jacek Dudka, p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Joanna Ślubowska.

W łagrze nr 270 MWD-NKWD w latach 1944-1949 więzionych było blisko 6 tysięcy obywateli II RP, ponad 600 z nich zmarło z głodu, chorób i wycieńczenia. Polskie znaki pamięci ustanowiono w latach 1993-2004 staraniem Środowiska Borowiczan, Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa z Warszawy oraz lokalnej administracji. Jest to jedyny niemal w pełni upamiętniony kompleks łagrów w Rosji.

Fot. Eugeniusz Martynowicz

Postoned HISTORIA >WYDARZENIA

Narodowe Czytanie w Sankt Petersburgu 🗓

W sobotę, 9 września, z inicjatywy Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu oraz przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego Sankt Petersburgu odbyło się XII Narodowe Czytanie.
09 09.2023 LITERATURA, WYDARZENIA

„Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń” 🗓

Książka Iriny Flige to pierwsza w Polsce publikacja poświęcona historii Sandarmochu – jednego z największych cmentarzysk ofiar stalinowskich represji.
05 08.2023 HISTORIA, WYDARZENIA